O-SMD2016-M4-16.000000 MHz-3.3-50-40105
[]
Produktstatus: ● AKTIV
https://www.quarzwerk.net/web/image/product.template/7996/image_1920?unique=b79fc4c
UTECH Electronics Technology Co., Ltd.
Typ: SMD-Oscillator HCMOS - QOS3
Case size: SMD3225-M4
Frequency: 16.000000 MHz
Power Supply Voltage: 3.3 Volt
Frequency Stability *: ±50 ppm
Operating Temp.: -40°C/+105°C
  • 3.08 Output Load
  • 3.09 “1” Level
  • 3.10 “0” Level
A 1.00 Manufacturer Name UTECH
A 1.01 Manufacturer Part No. QOS1008000J33C
A 1.02 Description Quartz Crystal Oscillator
A 1.03 Series QOS1
A 1.04 Dimension & Type MHz | SMD2016 (2.0 x 1.6 mm)
A 1.05 PU TR3000
A 1.06 Date Created 2026
OSCILLATOR
3.01 Nominal Frequency (Fo) 16.000000 MHz
3.02 Supply Voltage (VDD) 3.3
3.03 Input Current -
O 3.04 Frequency Stability Over All * 50.0
O 3.05 Operating Temp. Range -40°C ~ +105°C
3.07 Output Logic HCMOS
3.08 Output Load -
3.09 “1” Level 90% VDD min.
3.10 “0” Level -